Oprava elektroniky pevných disků a obnovení ztracených dat
Tento týden k nám příšel zákazník, že si vytopil svůj notebook vínem, a že jeho pevný disk od té doby nefunguje ani v jiném počítači. Důležitá osobní data jsou pro každého tím nejcennějším a je pochopitelné, že v takovém případě je oprava smysluplná. Pevný disk Toshiba o velikosti 80 GB po připojení k jinému počítači skutečně nereagoval (plotny disku se neroztočily) a tak nám bylo jasné, že je vadná elektronika.
V tomto případě jsou při opravě dvě možnosti. Buď sehnat naprosto stejný pevný disk (se stejným typovým číslem) a použít z něho řídící elektroniku nebo si nechat disk opravit. Pokud se Vám podaří koupit naprosto stejný pevný disk, tak ještě nemáte žádnou záruku, že s tím vaším bude řídící elektronika nového disku komunikovat. Stačí aby výrobce v nové výrobní sérii použil součástky s jinou revizí a k nim nahrál jiný typ firmware a problém je hned na světě. Bohužel se tak stává velice často a pro laika je pak oprava nemožná.
V našem případě byla oprava daná. Zakázník požadoval opravu ihned (maximálně do 1 dne), a tak jsme se pustili do diagnostiky nefunkčního pevného disku. Viníkem celé situace byla vadná ochranná dioda a hlavní řídící obvod motorku.
Výměna tohoto řídícího obvodu za nový kus nebyl žádný problém.
Opravy pevných disků nejsou vždy úplně jednoduché, i když se na první pohled zdá, že tohle byla "hračka".
Další podobné aktuality
Veřejná diskuze
HWServis nenese odpovědnost za obsah diskusních příspěvků čtenářů. Vyhrazuje právo mazat či zkracovat texty naplňující skutkovou podstatu trestného činu hanobení rasy, národa a přesvedčení, či příspěvky obsahující vulgární výrazy a urážky.